Bursele de Terapie

Updated: Feb 22

Incepand din anul 2018 am demarat programul #BurseDeTerapie prin care sustinem anual in terapie gratuita sute de copii diagnosticati cu boli grave.

#BurseleDeTerapie sunt un proiect unic, sustinut financiar de Asociatie gratie proiectelor de fundraising desfasurate in acest scop.

Programul raspunde unei nevoi reale a copiilor care au nevoie de terapii de recuperare de lunga durata si care nu pot accesa programe de recuperare conform nevoilor lor in sistemul medical de stat pentru ca acesta nu este dimenionat pentru a raspunde tuturor nevoilor de terapie existente.

#BurseDeTerapie se adreseaza copiilor nascuti prematur, bebelusilor cu deficiente neuro-motorii, nou-nascutilor diagnosticati cu sindrom genetic, copiilor cu afectiuni ortopedice si  neurologice, copiilor cu TSA sau alte afectiuni cognitive si de dezvoltare senzoriala.

Programul asociatiei este unic gratie conceptului one-stop-shop prin care in interiorul aceluiasi centru de recuperare copiii beneficiaza de programe de terapie complexa pentru a stimula toate ariile de dezvoltare: motorie, lingvistica sau cognitiva. Programele includ sedinte de kinetoterapie, sedinte de logopedie/ergoterapie.

Avand in vedere ca patologia acestor copii este complexa si orice viroza sau chiar boala principala de care sufera duce la numeroase complicatii ale aparatului respirator ei beneficiaza si de sedinte de salinoterapie pentru o recuperare cat mai eficienta.

#BurseDeTerapie este un program care a continuat neintrerupt din 2018 pana astazi si nu a fost oprit nici in perioada pandemiei generate de COVID-19.

Sute de copii au beneficiat de ajutor in terapie;

2019:

• 893 de sedinte de terapie gratuita

Raportul de Activitate 2019 aici.

2020:

• 1.070 de sedinte de terapie gratuita

• 1.100 de ore de terapie suport on-line gratuita in perioada starii de urgenta (15.03.2020 -15.05.2020)

• 96 de copii au beneficiat de evaluari motorii gratuite

Raportul de Activitate 2020 aici.

2021:

• 3.541 de sedinte de terapie gratuita

• 311 de copii au beneficiat de evaluari motorii gratuite prin programul Baby Check

Raportul de Activitate 2021 aici.

2022:

• 2.000 de sedinte de terapie gratuita

• 150 de copii au beneficiat de evaluari motorii gratuite prin programul Baby Check

• 250 de sedinte de salinoterapie gratuite in Salina Flori de Sare by KinetoBebe

Raportul de Activitate 2022 aici.

2023:

• 9.026 sedinte kinetoterapie gratuite

• 300 sedinte de evaluare kinetoterapie gratuita

• 293 de sedinte de logopedie si psihologie gratuite

• 950 sedinte de terapie gratuita in Salina Flori de Sare

Astfel, in anul 2023 peste 1.030 de bebelusi si copii au beneficiat de sprijin financiar din fondurile sociale ale Asociatiei KinetoBebe pentru a realiza terapii de recuperare.

Raportul de Activitate 2023 aici.

.